شرح جلسه رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به آقای علی نیكزاد- تیرماه 1390

رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به آقای علی نیكزاد به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی تیر90

دبیر (محبی نیا) دستور بعدی عبارت است از بررسی برنامه و صلاحیت جناب آقای علی نیكزاد برای تصدی وزارت راه و شهرسازی و اخذ رأی اعتماد.[۱]

آقای رئیس! براساس ماده (190) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و تبصره (1) آن، آقای رئیس جمهور می توانند قبل از رأی اعتماد نطق داشته باشند كه تشریف ندارند، مخالف هم نداریم. بر این اساس موافق هم صحبت نمی کنند بنابراین اگر اجازه بفرمائید آقای نیكزاد از وقت خودشان به مدت یك ربع استفاده كنند.

رئیس من این نكته را هم عرض كنم وزیر مربوطه كه صحبت می فرمایند دوستان توجه داشته باشید بگذارید صحبت های ایشان كاملاً منعكس شود و مانند جلسه قبل اظهار نظرتان را موقع صحبت وزیر یا رئیس جمهور نفرمایید، در رأی خودتان منعكس بفرمائید. اجازه بدهید وزیر مربوطه یا دوستان دیگر نظرشان را مطرح بفرمایند، بعد ان شاءالله رأ ی گیری میكنیم.

دبیر (فرهنگی) آقای خباز تذكر دارند.

رئیس: اگر تذكرتان در این مورد است بفرمایید

محمدرضا خباز بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! در انتخاب وزیر و رأی به هیأت وزیران، چون زمان تعیین شده اگر مخالف نداشته باشد، موافقین حق صحبت دارند. بنابراین اجازه میخواهم كسانی كه آمادگی دارند در موافقت آقای وزیر صحبت كنند و اسم آنها هم در قرعه كشی درآمده، اجازه بدهید صحبت كنند تا دوستان عزیز و مردم شریفمان در بیرون، در جریان این مسأله قرار بگیرند.

رئیس متشكریم، ماده ( 190 ) این را نمیگوید. این ماده میگوید دو نفر مخالف، دو نفر موافق به ترتیب... چون ما مخالف نداریم، موافق نمی تواند صحبت كند. آقای نیكزاد بفرمایید.

علی نیكزاد (وزیر پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی)

بسم الله الرحمن الرحیم

« الحمدلله رب العالمین والصلوه والسلام علی رسول الله و آله الطاهرین »

خدمت خواهران و برادران عزیز، نمایندگان شریف مردم بزرگ ایران اسلامی در مجلس شورای اسلامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. اجازه می خواهم عرض سلامی داشته باشم خدمت همكاران خودم در دولت، معاون اول محترم رئیس جمهور و سپاسگزاری داشته باشم از همه سرورانی كه در جهت موافقت برای صحبت كردن اسم نویسی فرمودند و سپاسگزاری ویژه داشته باشم از نمایندگان عزیز كه بر برادر خودشان منت گذاشتند و مخالفتی نداشتند.

جمهوری اسلامی ایران برآمده از ایمان و مجاهدت بی نظیر و عواطف پاك ملت بزرگ ایران است. صدها قامت بلند از بهترین ها بر خاك افتادند تا پرچم سرافرازی دیار راستان همواره در اهتزاز بماند .خدمتگزاری به مردم شریف ایران بزرگ اسلامی با توكل به خداوند متعال و توسل به ائمه معصومین (علیهم السلام ) و پیروی از راه درخشان بنیانگذار جمهور ی اسلامی ایران و شهدای گلگون كفن انقلاب شكوهمند اسلامی و دوران دفاع مقدس، در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رهبری مقام معظم رهبری توفیق عظیمی است.

به فرموده معصوم (علیه السلام ) دو عمل نزد خدا بالاترین عمل است؛ 1 بندگی خدا، 2 ایمان و خدمت به بندگان خدا.

در ماه رجب ماه خدا ، ماه ولادت اولین ولی و بعثت آخرین نبی قرار داریم. اعیاد این ماه را به همه شما نمایندگان محترم و معزز، خواهران و برادران تبریك عرض می نمایم و التماس دعا دارم. اجازه می خواهم تشكر خودم را از حسن اعتماد رئیس جمهور محترم داشته باشم.

خواهران و برادران بزرگوار! در طی ( 658 ) روزی كه با رأی اعتماد شما بزرگواران توفیق خدمتگزاری در سنگر مهم وزارت مسكن و شهرسازی سابق پیدا نمودم و در مدت ( 143 ) روز سرپرستی همزمان در وزارت راه و ترابری سابق، تمام تلاش خود را برای خدمت صادقانه و شبانه روزی توأم با مجاهدت و مراقبت به كار گرفتم و خداوند متعال را بی نهایت سپاسگزارم كه با همكاری صمیمانه همكارانم و همراهی ارزشمند شما نمایندگان شریف و حمایت دولت محترم، خدماتی هرچند ناچیز به مردم بزرگ ایران اسلامی ارائه گردید.

از اواسط بهمن سال 1389 با اعتماد مجدد ریاست محترم جمهور، سرپرستی وزارت راه و ترابری به اینجانب محول گردید و اتمام مهلت قانونی موجب گردید تا نظر لطف مقام معظم رهبری بار دیگر شامل حال اینجانب گردیده و با اجازه ایشان، دوره مسؤولیت اینجانب تمدید گردد كه بر خود واجب می دانم از همین تریبون مقدس از ایشان سپاسگزاری نمایم. همچنین از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی نیز كه در این ارتباط عنایت مخصوص داشتند به نوبه خود از مجلس محترم و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی نیز تشكر می نمایم.

اما تقدیر الهی بر این است كه در ادامه این راه رأی اعتماد مجدد شما نمایندگان معزز و بزرگوار را داشته باشم.

خواهران و برادران بزرگوار ، نمایندگان محترم مردم غیور ایران بزرگ اسلامی در مجلس شورای اسلامی ! انتظار دولت و مجلسمحترم و مردم عزیز از وزارت مسكن و شهرسازی بار سنگینی بود كه با اضافه شدن موضوع توسعه، تكمیل و نگهداری زیرساختهای حمل و نقلی كشور، سنگین تر گردید. بر دوش كشیدن این بار سنگین جز با لطف الهی و پشتیبانی دولت و عنایت مجلس محترم و تعامل بهتر از گذشته با نمایندگان شریف مردم خداجوی ایران بزرگ اسلامی در

مجلس شورای اسلامی، ممكن نیست و به فضل پروردگار روند گذشته ، حمایت دولت و تعامل با شما سروران، برادران و خواهران عزیز را به فضل الهی در دستور كار خود قرار خواهم داد.

بر حسب وظیفه، برنامه های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی كه بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه پنجم توسعه كشور تنظیم گردیده بود به محضر شما عزیزان تقدیم شده است. اما در جهت عرض ادب، اجازه می خواهم بسیار مختصر بر این برنامه ها اشار های داشته باشم.

تكمیل و تصویب طرح جامع حمل و نقل و تنظیم سهم زیربخش ها و توسعه شبكه با توجه به ملاحظات اقتصادی و دفاعی و امنیتی ، كاهش مصرف انرژی، كاهش آلودگی محیط زیست، افزایش ایمنی، سودآوری ملی و برقراری تعادل و تناسب بین زیرساخت ها و ناوگان و تجهیزات ناوبری و تقاضا و افزایش بهره وری و جذب سرمای ه گذاری داخلی و خارجی با نگرش بر آمایش سرزمین.

استفاده از تجارب نوین در توسعه زیربناها و روبناهای بخش با بكارگیری منابع به دست آمده از مؤسس ات بین المللی و استفاده از مصالح نوین و سامانه نوین مدیریتی.

افزایش تعداد لوكوموتیو و واگن فعال،كاهش عمر ناوگان، واگذاری و EPCF ،BOT تصدی گری به بخش خصوصی، به كارگیری روش استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، اوراق مشاركت، سهام دولتی و توان بخش خصوصی.

اتصال مسیرهای ریلی شرق غرب و شمال جنوب و شبكه ریلی آسیایی در جهت توسعه ترانزیت ریلی بار و مسافر.

توسعه شبكه های آزادراهی و بزرگراهی كشور و بهسازی و هوشمندسازی راه های شریانی كشور، ادامه آسفالت را ههای روستایی.

افزایش حجم ترانزیت كالا ، كاهش عمر ناوگان بار و مسافر، تلاش در جهت ارتقاء ایمنی تردد جاد های.

افزایش ناوگان هوایی و كاهش عمر آن با تأكید بر استفاده از توان بخش خصوصی.

ارتقاء فرودگاه بین المللی حضرت امام در حمل نقل هوایی بار و مسافر با استفاده از اعتبارات دولتی و بخش خصوصی.

توسعه فرودگاه ها با افزایش امكان پروازهای كوتاه برد بین مراكز استان ها در جهت رعایت عدالت.

واگذاری شركت های هواپیمایی دولتی به بخش خصوصی در جهت كارآمد كردن حمل و نقل هوایی كشور.

افزایش امكان عبوری از فضای هوایی كشور و كاهش هزینه تمام شده و زمان سفر و افزایش درآمد شرك ت فرودگاه های كشور با رعایت مسائل ایمنی.

افزایش ظرفیت بنادر تجاری و حجم جابجایی بار و مسافر و ساماندهی سواحل و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و حفاظت از محیط زیست دریایی كه در این مدت كوتاه، خدای بزرگ كمك كرد یك سرمایه گذاری خارجی ( 300 ) میلیارد تومانی در بندر امام در دست اجراست.

واگذاری بخش های تصدی گری آزمایشگاه فنی مكانیك خاك به بخش خصوصی و تقویت بخش حاكمیتی به منظور ارتقاء كیفیت ساخت و نگهداری پروژه ها.

ارتقاء توان فنی علمی با رویكرد تقویت و توسعه زیربخش هواشناسی.

ساماندهی اراضی به منظور تبدیل مسكن از كالای سرمایه ای به كالای مصرفی.

تعیین تكلیف نصاب مالكانه افراد. پیگیری پرونده های حقوقی. تخصیص زمین جهت احداث مراكز روبنایی. حمایت و تأمین پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و بیمه تضمین كیفیت ساخت. احداث مسجد در سایت های مسكن. افزایش سهم تولید صنعتی در مسكن.

ماده ( 168 ) قانون برنامه « د» پیگیری انجام تكالیف مندرج در بند پنجم توسعه در جهت كاهش خطرپذیری زلزله.

ادامه پیگیری به منظور معرفی طر حهای ارزشمند اسكان بشر كه در جمهوری اسلامی ایران در دست اجراست به مجامع بین المللی.

استفاده از تمام ظرفیت های مهندسی كشور در تولید انبوه مسكن ، ارتقاء كیفی تولید مسكن با حمایت از تولیدات صنعتی و كارخانه ای.

تنقیح قانون جامع شهرسازی دركشور با نگرش به شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی.

سیاستگذاری و برنامه ریزی مدون برای ظرفیت سازی اراضی درون شهرها با استفاده از فضای خالی و احیای بافت فرسوده در درون شهرها طبق تكلیف قانون برنامه پنجم مصوب در مجلس محترم شورای اسلامی.

تبصره ذیل آن از ماده « د» پیگیری تكلیف قانونی مندرج بند 171 ) در مورد بافت های فرسوده. )

به كارگیری تمامی مساعی برای اجرای وظایف قید شده در ماده 56 ) قانون برنامه پنجم توسعه. )

حمایت از احداث و نوسازی ( 200 ) هزار واحد مسكونی روستایی در هر سال و اتمام ( 1) میلیون و ( 600 ) هزار واحد مسكونی روستایی شروع شده در دولت نهم و دهم با اعطای تسهیلات ارزان قیمت و استفاده از روش صنعتی سازی.

تلاش در جهت اجرای طرح هادی روستایی و بهسازی محیط روستایی و سنددار كردن املاك روستایی.

خواهران و برادران، نمایندگان مردم خداجوی ایران اسلامی ! اگر تقدیر الهی بر این باشد كه با نظر مثبت شما نمایندگان شریف مردم خداجوی كشورمان در مجلس شورای اسلامی، بار سنگین مسؤولیت وزارت راه و شهرسازی بر دوش اینجانب قرار بگیرد، همچون گذشته با توكل بر خداوند متعال و توسل به ائمه معصومین (علیهم السلام) و تعامل با شما نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، تمام وجود__خود را وقف خدمت به اسلام عزیز و مردم فهیم كشورمان خواهم نمود كه ان شاءالله با تلاش شبانه روزی، مراقبت، مجاهدت و پیروی از ولایت در انجام تكلیف امیدوارم مشمول این آیه شریفه گردم كه می فرماید :

همانا كسانی « ان الذین امنو و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا »كه ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، خداوند مهربان محبت و مهر آنان را در دل دیگران قرار خواهد داد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (محبی نیا) آقای مهندس نیكزاد ! عذرخواهی می كنم، با آرزوی موفقیت ، جمعی از همكاران دغدغه هایی در رابطه با طرح های هادی بنیاد مسكن و راه روستایی داشتند كه جناب آقای فرهنگی این را تحت قالب یك سؤال درآورده اند كه بر اساس آیین نامه قابل طرح است. سؤال این است كه آیا وزیر محترم برای ادغام وظایف مشابه مانند طرح های هادی بنیاد مسكن و راه روستایی كه هر دو مربوط به تردد روستاییان است، برنام های دارند؟

نیكزاد طرح هادی روستایی در حال حاضر توسط بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در دست اجراست. شما در قانون بودجه 1390 مصوب فرمودید ( 8) درصد از بودجه استانی ها در راستای این كار قرار بگیرد .

عدد خوبی به صورت ملی هم تصویب فرمودید و ما در راه روستایی هم 14 ) هزار كیلومتر را به فضل پروردگار برای همه روستاهای بالای ) 50 ) خانوار با ( 31 ) استاندار محترم كشور توافق كردیم، زیرسازی با )استانداران و آسفالت راه روستایی به صورت متمركز توسط معاون روستایی انجام بپذیرد. امیدوارم ما بتوانیم انجام امورات در وزارت راه و شهرسازی كه بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و معاونت روستایی موضوع سرویس دهی برای مطالعه و اجراء راه روستایی و طرح هادی روستایی را بتوانیم به درخواست برادران و خواهران عزیزمان در حوزه انتخابیه آنها پاسخ بدهیم. والسلام علیكم و رحم هالله و بركاته

رئیس آقای نیكزاد! از بیانات جنا بعالی تشكر می كنیم . من از نمایندگان محترم تشكر می كنم كه رعایت فرمودید و در موقعی كه وزیر محترم صحبت می كردند اجازه فرمودید كه مطالبشان كاملاً گفتن، « دو، دو » استماع شود مثل جلسه قبل نبود كه این مسأله درست است شما اعلام مخالفت می فرمودید اما ممكن است در بیرون احساس اسائه ادب شود و مخصوصاً وقتی مقامات عالی كشور، رئیس جمهور و وزراء هستند حتی راجع به همكاران باید اج ازه داد كه

دوستان همه حرفها یشان را بزنند و با احترام نسبت به آنها مطالب شان استماع شود. مجلس جای آزادی بیان است . هر كسی مطلبی دارد باید بفرماید و دوستان موافق و مخالف__هم نظرشان را بدهند. من از متانت دوستان عزیز تشكر میكنم.

اگر اجازه بدهید، می خواهیم برای رأی گیری اقدام كنیم . از آقای رحیمی و همكارانشان كه در جلسه حضور داشتند تشكر می كنیم .

نمایندگان محترم در صندلی های خودتان مستقر باشید . گلدانها را خدمت نمایندگان ببرید.

(اخذ رأی با ورقه به عمل آمده و نتیجه پس از شمارش اعلام گردید)

(رئیس متشكریم. اگر اجازه بدهید قبل از این كه دولت و كمیسیون نظر خود را بدهند من نتیجه آراء رأی اعتماد به وزیر راه و شهرسازی جناب آقای نیكزاد را عرض كنم.

تعداد حضار 237 نفر، تعداد آراء موافق ( 205 ) رأی، آراء مخالف

16 ) رأی و آرا ء ممتنع ( 16 ) رأی. بنابراین مجلس به جناب آقای ) نیكزاد بعنوان وزیر راه و شهرسازی رأی اعتماد داد. برای جناب آقای نیكزاد ب هعنوان وزیر راه و شهرسازی آرزوی توفیق می كنیم و امیدواریم در این مسؤولیت مهم كه مجموعه ای از دو وزارتخانه است بتوانند گامهای مؤثر و خدمات مهمی را به كشور ارائه بفرمایند .

 

پانویس